Çin'in en iyi çip üreticisi, akıllı telefon ve bilgisayar talebinin önemli ölçüde düştüğünü iddia ediyor

SMIC, Çin'deki katı karantinaların Ukrayna'da devam eden savaşla birleştiğinde akıllı telefonlara ve PC'lere olan talebin önemli ölçüde düşmesine neden olduğunu duyurdu. Şirketin Şanghay'daki fabrikaları azaltılmış kapasitede çalışmak zorunda kaldığından, bu küresel çip krizine de yardımcı olmayacak.

SMIC CEO'su Zhao Haijun analistlere akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve ev aletlerine olan talebin önemli ölçüde azaldığını söyledi.

SMIC, geçen yıl yüzde 5,3 pazar payıyla şu anda Çin'deki en büyük ve dünyanın en büyük 5. kontratlı yonga üreticisi konumunda.

Zhao, birçok şirketin ürünlerini Rusya'da satmayı bırakması ve Ukrayna vatandaşlarının zorunlu olmayan harcamaları kısması nedeniyle satışlardaki düşüşten kısmen Ukrayna'daki savaşın sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte, Çin'deki katı karantinalar en çok SMIC müşterilerini etkiliyor ve CEO, Çinli akıllı telefon satıcılarının bu yıl sevkiyatları 200 milyon birim azaltacağını ve onları çip siparişlerini iptal etmeye zorlayacaklarını iddia ediyor.

Bu, akıllı telefon çiplerinin, geçen yılki yüzde 50'nin aksine, dökümhanenin toplam üretim kapasitesinin sadece yüzde 29'unu alacağı anlamına geliyor.

Şirketin Şanghay'da yalnızca kapalı devre bir sistem sayesinde açık tutmayı başardığı birkaç fabrikası olduğu için karantinalar SMIC'in üretimini de etkiliyor (raporlar, işçilerin yüzde 60'ından fazlasının fabrikalarda uyuduğunu ve yaşadığını söylüyor) .

Şirket, bu kısıtlamaların ve artan hammadde fiyatlarının etkisini azaltmak için önlemler alıyor olsa da, ikinci çeyrekte yine de yüzde beş üretim kaybı bekliyor.

SMIC'nin, özellikle karşı karşıya olduğu ABD yaptırımları göz önüne alındığında, ilk çeyrekte olağanüstü finansal sonuçlar elde ettiğini belirtmekte fayda var. 1,84 milyar dolar gelir, yıllık yüzde 67 artış ve yıllık yüzde 182 artışla 447 milyon dolar net kar açıkladı.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
26 Haz 2022 13:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
26 Haz 2022 9:05 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi