Fizikçiler, önemli ölçüde daha hızlı bilgisayarlara yol açabilecek "imkansız" tek yönlü süper iletken keşfettiler

Modern bilgisayarlar, kısmen bir akımı tek yönde yönlendirebildikleri için yarı iletkenlere dayanır. Bunu bir süperiletkende yapmanın bir yüzyıldan fazla bir süredir imkansız olduğu düşünülüyordu, ancak Hollanda'daki araştırmacılar bir yol buldular. Keşif, bilgisayarları şu anda olduğundan yüzlerce kat daha hızlı hale getirebilir.

 

Bu hafta, Delft Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, tek yönlü süper iletkenliği nasıl elde ettiklerine dair bir makale yayınladılar . Bu, bilgisayarların yarı iletkenleri, enerji kaybı olmadan süresiz olarak bir akım taşıyabilen ve potansiyel olarak bilgisayar hızlarını büyüklük sıralarına göre artıran süper iletkenlerle değiştirmesine izin verebilir.

 

Doçent Mazhar Ali'ye göre, süper iletken tabanlı bilgisayarlar bir terahertz'e kadar hızlara ulaşabilir. Süper iletkenlik yakın vadede tüketici bilgisayarları için kullanılamayabilir, ancak Ali sunucu çiftliklerinin ve süper bilgisayarların bunu uygulayabileceğini düşünüyor.

Normalde akımlar, süper iletkenlerden herhangi bir direnç olmadan geçer, bu da akışlarını durdurmayı veya yönlendirmeyi imkansız hale getirir. Ali , grubunun bunu iki yarı iletken arasına bir kuantum malzeme sıkıştırarak yapabildiğini söylüyor.

 

Ancak şu anda araştırma ekibi, yöntemi yalnızca aşırı düşük sıcaklıklarda test etti. Şimdiye kadar, bu işlemi kullanan herhangi bir süper iletken tabanlı sistem, ısıya karşı son derece hassas olacaktır. Ali'nin ekibi, yöntemin 77 Kelvin'in (yaklaşık -321 Fahrenheit) üzerindeki sıcaklıklarda çalışıp çalışmayacağını, bu noktada bilgisayarların sıvı-azot soğutma yardımıyla bu süper iletkenleri kullanabileceğini görmeyi planlıyor. Bir sonraki adım, bir çip için yeterli süperiletkenin nasıl üretileceğini bulmak olacak.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi