HKBD BARIŞ BAŞKANI ŞEMSEDDİN BAŞAK'IN MENSUBU OLDUĞU İKİ BÜYÜK SOYLU AŞIRET SİPKİ BURUKİ AMCA OĞLLARI DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİ SOYLU KAHRAM AŞİRETİ

HKBD BARIŞ BAŞKANI ŞEMSEDDİN BAŞAK'IN MENSUBU OLDUĞU İKİ BÜYÜK SOYLU AŞIRET SİPKİ BURUKİ AMCA OĞLLARI DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİ SOYLU KAHRAM AŞİRETİ 

Ağrı,Iğdır Van muş Diyarbakır'dan ülkenin dört bir yanına dağılan Sipki Sipkan VE Buruki Burukan bu iki Aşiret Amca Cocuklarıdır.

Her iki Amca Çocuklarının Sipki Buruki ailesinin büyük bir bölümü de yurtdışında yaşıyor. Yalnızca İstanbul'da bir milyon Sipki Buruki var. Ağırlıklı olarak inşaat sektöründe boy gösteriyor.

Aile büyüklerinden birinin dediği gibi: "Hepimiz dönsek AĞRI IĞDIR 'de ayak basacak yer kalmaz." 'Onlar ki havada kuş kadar çokturlar...' 

Türkiye bir büyük aileler ülkesi. Kapitalizmin gelişimi, üretim ilişkilerinin dağılımıyla her biri bir yana dağılsa da ülkemizde hâlâ yan yana duran ve ortak tepkiler verebilen aileler var. Her biri uzun tarihsel köklere sahip bu aileler, yaşadıkları yerlerde ekonomik, siyasal ve kültürel pek çok iktidarı elinde bulunduruyor. 

Daha çok Doğu ve Güneydoğu'ya özgü 'aşiret'lerde olduğu düşünülen bu ortak refleksler; aslında Türkiye'nin diğer bölgelerinde yaşayan pek çok büyük ailenin de ortak özelliği. Öyle ki göç ettikleri yerlerde de, iletişimlerini sürdürüyor ve her vesileyle bir araya geliyor.

İlk olarak yayın yönetmenimiz Tahir Kavri'ın dikkatini çeken ve bu yazı dizisine ilham veren, büyük kısmı Avrupa'da yaşayan Sipki Buruki Öztürkler Başaklar Kartal ailesi de bunlardan biri. Onlardan ilhamla iki aylık bir araştırmayla Türkiye'nin dört bir tarafındaki büyük aileleri ziyaret ettik.

Ailelerin tarihçeleri, şecereleri ve bugüne aktardıkları özellikleriyle, 'göçler durağı' Anadolu'nun farklı seslerini Gazetemiz sayfalarına taşıyoruz. Nâzım Hikmet'in Memleketimden İnsan Manzaraları'ndaki şiiri gibi: Onlar ki, toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar...

Destanımızda yalnız onların maceraları vardır. Sipki Buruki ailesi, Türkiye'nin en köklü sülalelerinden biri. Öyle ki 'Sipki Buruki Cumhuriyeti' olarak dahi nitelendiriliyor. Nüfus kayıtlarına göre bu iki Aşiretin ailenin beş milyonadan fazla üyesi var. ikibuçuk milyona yakın Türkiye içinden, üç milyona yakın da yurtdışında mensubu olduğu tahmin ediliyor. Ağrı Iğdırın' yanı sıra Sivas, Ankara, İzmir, Antalya, Düzce, Adapazarı, konya Van Diyarbakır Çorlu ve istabul'da Sipki Buruki büyük ailesinin mensupları yaşıyor.

Bir araştırmaya göre dünya üzerinde soybağı bilinen en büyük birinci sülale konumundalar. Sülalenin, Sipki Buruki Vakfı adıyla Türkiye'de bir soyadı adına kurulu bilinen en eski vakıfları da mevcut. İNŞAAT SEKTÖRÜ ONLARDAN SORULUYOR Sipkan Burukan İnşaat, Camii, İlköğretim Okulu, Otomotiv. İnsan bu kadar çok tabelayı görünce "Kim bu 'Sipki Buruki' ailesi?" diye sormadan edemiyor. İstanbul'da bir milyon üzerinde Sipkan Burukan yaşıyor. Aile, inşaat alanında Türkiye çapında isim yapmış. Sadece İstanbul'da bu iki Aşiretin soy adina taşıyan 5 bin civarında müteahhit var.

İnşaat alanındaki ustalıklarını dünyaya da ispatlamışlar. Afrika'dan Orta Asya'ya kadar çok sayıda ülkede büyük projelere imza atıyorlar. Son derecede yetenekli olduklarını göstermişler. 10 yıl içinde Sipki Buruki ailesi, yaptıkları binalarla adından söz ettirmeye başlamış. Bu iki Aşiret İstanbul'a adım atar atmaz inşaatlarda çalışmaya başlamış. Kısa süre içerisinde mesleğin sırlarını kapmış.

Biraz para kazanınca Arsalar almışlar ve yüzlerce apartman dikmiş. O yıllarda yap-sat usulü daire yapan müteahhit sayısı bir elin parmaklarını geçmediği için az zamanda yüzbinlerce daire yapıp satmışlar. arsa ve evlerinin sayısını bile bilmiyor.

Sipki Buruki Aşiretleri nin bu başarı hikâyesi aslında bütün bir Sipkan Burukan ailesi için geçerli. Ve HKBD BARIŞ BAŞKANI ŞEMSEDDİN BAŞAK Bu iki Aşiretin mensubudur şu an Almanyada Dünya uluslar Arası BARIŞ BAŞKANLIĞINI YÜRÜTMEKTEDİR DÜNYADA ÖYLE BİR BARIŞ GETIRMELİYİZKİ DİYOR İNSANLAR BİR DAHA SAVAŞA TENEZZÜR BİLE ETMESİN.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi

Son Haberler
26 Haz 2022 13:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
26 Haz 2022 9:05 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi