Iğdır'da Azerbaycanlılar ile Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti: Toplu alışveriş yaptılar

Türk Lirasındaki erime, pek çok para birimi gibi Azerbaycan manatını da çok daha kıymetli hale getirdi. Azerbaycan manatı son bir ayda TL karşısında yüzde 49 değer kazanarak 8 lira 16 kuruşa yükseldi. Bunun üzerine Azerbaycanlılar Iğdır’a gelerek toplu alışveriş yapmaya başladı.

TL’deki rekor değer kaybı, Azerbaycan manatını da çok daha kıymetli hale getirdi. 12 Kasım’da 5,88 TL olan bir Azerbaycan manatı yüzde 49 değerlenerek bugün 8,16 TL'ye ulaştı. Para birimi değerlenen Azerbaycanlı vatandaşlar topluca Iğdır’a gelerek yiyecek, içecek ve giyim için alışveriş yapmayı artırdı. Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nde ve Azerbaycan’da alıveriş yapmayanlar Iğdır’a gelerek ucuz alışveriş yapıp ülkelerine dönüyor.

Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nden karayolu ile bir saatte Iğdır'a gelinebilmesini fırsat bilen Azerbaycanlıların kimisi özel araçları ile kimisi de otobüsle gelip alışveriş yapıp dönüyor.Iğdır’a alışveriş için gelen Azerbaycanlılardan bazıları fiyatları pahalı bulurken birçoğu ise ucuz olduğunu belirtti.

Iğdırlı esnaf ise alışverişin canlanmasından memnun olduğunu söylüyor. Iğdırlı bir vatandaş, yerli halk olarak alışveriş yapamamaktan şikayet ederek, 'Fiyatlar uçmuş, 10 tl'ye satılması gerekli olan bir ürün 40 lira olmuş. Azerbaycanlıların parası değerli olduğundan alışveriş yapıyorlar' dedi.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi

Son Haberler
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi