Muhtarlara gün doğdu! Muhtarlara yeni haklar geliyor

Muhtarlara gün doğdu! Muhtarlara yeni haklar geliyor

İşte hazırlanan yeni taslak metni... 

Muhtarlar için hazırlanan yeni taslak metninde, doğum izni, otuz günlük izin, bedava dağıttığı ulaşım gibi yeni düzenlemeler yer almakta.

İçişleri Bakanlığı'nca muhtarlar hakkında yeni düzenlemeler getiriliyor. Uzun bir süredir üstünde çalışılan düzenlemenin taslak metni hazırlandı.

 Hazırlanan taslak metni AK Parti milletvekilleri tarafından kanun teklifi haline getirilerek Meclis Başkanlığına sunulacak. Taslak ile muhtarlara bazı yeni haklar getirilirken, görev ve sorumluluklarına yeni eklemeler de yapılıyor.

 Yardım ödeneği

Muhtarlıklara merkezi yönetim bütçesinden iki muhtar ödeneği tutarında yardım yapılacak. Bu yardımın karşılığı her sene İçişleri Bakanlığı bütçesine konulacak. Söz konusu tutar yılı içinde, iki eşit taksitte mart ve eylül aylarında mahalle ve köy hesabına aktarılacak. Cumhurbaşkanı bu ödeneği iki katına kadar artırabilecek.

 Yıllık izin

Muhtarlar il genel meclisi ve belediye meclis toplantılarına katılabilecek ve bu toplantılarda söz hakkına sahip olacak. Muhtarlar senede otuz gün izin kullanabilecek. DOĞUM İZNİ Kadın muhtarlara doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle ödeneği kesilmeksizin analık izni verilecek. Ayrıca 6 aya kadar ödeneksiz izin kullanma hakları olacak.

 Ücretsiz yolculuk

Muhtarların görev süreleri boyunca şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden bedava dağıttığı olarak faydalanabilmeleri de öngörülüyor.

Haber Tahir Kavri

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi