Silikon üreticileri talaş kıtlığı devam ederken çamaşır makinelerini tüketiyor

ASML gibi talaş aracı üreticileri, yarı iletken endüstrisinin üretim kapasitesini genişletme telaşından fazlasıyla memnun. Bununla birlikte, malzeme ve bileşen kıtlığının dalgalanma etkileri de onlar için geçerlidir ve imalat ekipmanı talebini karşılama yeteneklerini etkiler. Bazı şirketler artık ihtiyaç duydukları çipleri mevcut perakende ürünlerinden söküp alıyor.

 

GPU'ların kullanılabilirliği son birkaç ayda çok gelişti . Fiyatları bir yıl öncesine göre MSRP'ye çok daha yakın hale getirmek için yeterli baskı oldu. Bununla birlikte, birçok endüstri lideri, dökümhanelerin daha fazla kapasite eklemek için en iyi çabalarına rağmen, 2023'e ve hatta 2024'e kadar talaş sıkıntısı ile uğraşmaya devam edeceklerine inanıyor.

 

Litografi ekipmanı tedarikçisi ASML için, genişlemelerini hızlandırmak isteyen dökümhanelerden gelen ek talep bir nimet ve bir lanettir. Bir yandan Hollandalı şirket, müşterilerine daha gelişmiş EUV makineleri sunmaya hevesli. Öte yandan, kendi tedarik sorunlarıyla uğraşmak zorunda .

 

Bir yatırımcı görüşmesi sırasında ASML CEO'su Peter Wennink , esas olarak şirketinin şu anda dünya çapındaki müşterilerin ihtiyaç duyduğu türden hacmi sağlayamaması nedeniyle çip sıkıntısının 2023'e kadar sürmesini beklediğini söyledi. Bu sorun, Applied Materials, KLA ve Lam Research gibi diğer özel talaş aracı üreticilerini de etkiler. Tüm bunlar, 18 ayı aşan daha uzun teslimat süreleri anlamına geliyor.

Wennink, ASML'nin en iyi ihtimalle gelişmiş litografi makineleri talebinin yaklaşık yüzde 60'ını karşılayabileceğini açıkladı. Ayrıca, adını vermeyeceği büyük bir endüstriyel holding de dahil olmak üzere bazı şirketlerin son zamanlarda talaşları çıkarmak ve ihtiyaçları için yeniden kullanmak için çamaşır makineleri satın almaya başladığını kaydetti. Bu alışılmışın dışında geri dönüşüm, alternatif talaşları nitelendirmenin zaman ve para maliyetini azaltarak, üretimi kısmaktan veya gerekli parçaları satıcılardan satın almaktan daha çekici hale getirir.

 

Geçen yıl, TSMC başkanı Mark Liu, çeşitli distribütörlerin ve aracıların pandemi boyunca çip stokladığını söyledi. Liu ayrıca isimlerden bahsetmedi, ancak hem TSMC hem de ASML, geniş bir ortak ve müşteri ağıyla yakın. Çin ve Rusya gibi ülkelere uygulanan jeopolitik istikrarsızlık ve yaptırımların, şirketleri teknoloji tedarik zincirinde daha fazla kaos yaratmaya iteceği konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyorlar.

Lam Research CEO'su Timothy Archer, Wennink'in arzla ilgili gecikmelerin önümüzdeki aylarda ne kadar fabrika ekipmanının üretilebileceğini etkileyeceği yönündeki sözlerini yineledi. TSMC, Samsung ve Intel gibi şirketler bir şekilde yeni fabrikaları için yeterli araçları güvence altına alsalar bile, büyük gofret tedarikçileri 2024 yılına kadar talebe yetişemeyecek .

Farklı endüstri sektörleri değişen derecelerde etkilenecek ve otomobil üreticileri hala pandeminin başlarında çip siparişlerini iptal etmenin etkileriyle uğraşıyor. Şimdi EV pazarında rekabet etmek için çırpındıklarına göre, Rivian CEO'su RJ Scaringe gibi bazıları, Lityum-iyon pillerin yetersiz tedarikiyle karşılaştırıldığında çip sıkıntısının "küçük bir meze" gibi görüneceğine inanıyor.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi