Suriye’den Türkiye’ye tehdit: “Çekilin yoksa müdahale ederiz”

Suriye’den Türkiye’ye tehdit: “Çekilin yoksa müdahale ederiz”

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye ve ABD’nin ülkedeki askeri varlığına son vermesi gerektiğini belirterek, aksi durumda müdahale edeceklerini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye’deki ABD ve Türk askerlerinin ‘hemen geri çekilmesini’ talep etti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Muallim, taleplerine uyulmaması halinde Suriye rejim güçlerinin müdahalede bulunma hakları olduğu yönünde uyarıda bulundu.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na seslenen Muallim, şöyle dedi: “Bizim yetkimiz dışında, sınırlarımız içinde faaliyet gösteren tüm yabancı güçler, işgalci güçlerdir ve bir an önce geri çekilmek zorundalar. ABD ve Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki yasadışı askeri varlığını sürdürüyor.”

‘MÜDAHALE EDERİZ’

Velid, söz konusu yabancı güçlerin geri çekilmemeleri halinde, Suriye hükümet güçlerinin uluslararası hukuk uyarınca karşı bir müdahalede bulunmaya her türlü hakları olduğunu söyledi. 

Suriye’de, IŞİD’e karşı mücadele operasyonunda görevli yaklaşık bin ABD askerinin bulunduğu bildiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de Suriye’nin kuzeybatısı başta olmak üzere kuzey bölgelerinde faaliyette.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi