Tarih verdi: Yeni covid-19 yasakları geliyor

Son zamanlarda artan vaka ve ölüm sayılarının tedirgin edici seviyelere ulaşmasının ardından yeni covid-19 (Yeni tip corona virüs) yasakları tekrar gündeme geldi.

Tarih verdi: Yeni covid-19 yasakları geliyor

Son zamanlarda artan vaka ve ölüm sayılarının tedirgin edici seviyelere ulaşmasının ardından yeni covid-19 (Yeni tip corona virüs) yasakları tekrar gündeme geldi.

Dün yayınlanan Türkiye'nin günlük covid-19 tablosuna göre, 23 000 946 kişinin testi pozitif çıktı. 290 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye'de birinci doz aşı olanların sayısı 48 000 000 563 bin 507 kişiyi bulurken, ikinci doz aşı olanların sayısı 37 milyon 368 bin 108'e yükseldi. Üçüncü doz aşı 8 000 000 661 bin 464'e ulaştı.Toplam aşı uygalama miktarı ise 94 milyon 873 bin 884 oldu.

ÖLÜMLERİ AŞISIZLAR OLUŞTURUYOR

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yoğun bakımların ve covid-19ten ölümlerin yüzde 100’e yakınını aşısızlar oluşturuyor. Üçüncü dozunu olmayan 65 yaş üstü kişilerin de hastane başvurularının arttığı tespiti yapılıyor.

Yapılan değerlendirmelerde, aşılamanın yüksek olduğu alanlarda vaka sayılarında bir düşüş trendinin olduğu belirtilirken, uzmanlar “Aşısız grupların hastaneye yatışları hızla artıyor. Bir başka sıkıntı ise bir doz aşısını olup, ikinci dozunu yaptırmayanlar.

'EYLÜL SONUNDA YASAKLAR GELİYOR' Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, aşılamaya teşvik için aşısızlara yönelik bazı alanlar için getirilen ‘negatif sonuçlu PCR testi’ uygulamasının kapsamının eylül sonu itibarıyla genişletilebileceği bildirildi.

TOPLU ETKİNLİKLERDE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU Uçak, tren ve şehirlerarası otobüs yolculuğunun beraberinde toplu etkinliklere katılmak için mecburi olan PCR testi mecburiluğuna, AVM’ler, üniversite kantinleri, yemekhaneler, kütüphanelerin de dâhil olacağı aktarıldı. Bazı kamu hizmetlerinden faydalanmak isteyenlere de ya aşı, veya negatif test sonucu belgesi koşulu getirilebileceği ifade ediliyor. Bu tedbirlere rağmen aşılama oranları istenilen seviyeye ulaşmaz ve aşıya karşı direnç sürerse, bu defa PCR testinin ücretli hâle getirilebileceği belirtiliyor.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi