Windows 11 deneysel özelliği, her türlü dosyayı açmadan önizlemenizi sağlar

Microsoft ve Apple, birçok açıdan kıyasıya rakip olabilir, ancak bu, birbirlerinin ara sıra bazı iyi fikirleri olabileceğini kabul etmeye istekli olmadıkları anlamına gelmez. Örneğin, Microsoft'un Peek adlı yaklaşan PowerToys özelliğini alın. Raporlar, bunun temel olarak, boşluk çubuğuna basarak dosyaları bir çırpıda önizlemenize olanak tanıyan bir macOS "Hızlı Bakış" Windows sürümü olduğunu iddia ediyor.

 

Bir Apple makinesi kullanmıyorsanız, Quick Look, macOS hayranlarının, biri vurgulanıp seçildiğinde boşluk çubuğuna basarak dosyaları hızlı bir şekilde önizlemesine olanak tanır. Bu, benzer adlı metin belgelerinin büyük gruplarını sıralamak için son derece kullanışlıdır, ancak medya dosyaları için de kullanılabilir.

 

Quick Look ayrıca, kullanıcıların bir dosyayı yakınlaştırmasına ve uzaklaştırmasına, önizleme penceresini yeniden boyutlandırmasına, döndürmesine, işaretlemesine (temel çizim ve düzenleme araçlarıyla), bir ızgarada birden çok seçili öğeyi görüntülemesine ve hatta dosyayı doğrudan bilgisayarınızdan paylaşmasına olanak tanır. makine.

 

Quick Look, macOS X 10.5 Leopard sürümünün bir parçası olarak 2007'de gelen ilk yinelemeyle, yıllardır macOS'un bir parçası olmuştur. Bunu akılda tutarak, Microsoft'un benzer bir şey tasarlamasının bu kadar uzun sürmesi biraz şaşırtıcı. Sonuçta, Hızlı Bakış isteğe bağlıdır ve kullanıcılar bundan yararlanmamayı tercih ederse göz ardı edilebilir.

Ne olursa olsun, Peek, Quick Look'un eski sürümleriyle neredeyse tamamen aynı şekilde çalışacaktır : önizlemek için bir dosya seçiliyken shift + boşluk çubuğuna basarsınız. Ancak düzenleme, ızgara görüntüleme ve dosya paylaşımı gibi daha güçlü işlevlerin Peek'in ilk PowerToys sürümünde kullanılamayacağı bildiriliyor.

 

Microsoft PowerToys , işletim sisteminin normal genel yapıları ile birlikte gönderilmeyen kullanışlı ancak deneysel Windows özellikleri paketidir. Özellikle Peek, PowerToys'un Windows 11 sürümlerine özel olacak, ancak tam olarak ne zaman yayınlanacağını bilmiyoruz.

 

Özellikle, bu PowerToys'un macOS'tan ilk ödünç aldığı fikir değil. Deneysel " PowerToys Run " aracı, tam işlevsellik farklılık gösterse de (ikincisi genel olarak daha güçlüdür) macOS'un benzersiz Spotlight özelliğinden esinlenmiştir.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.