Hayat ne kolay, ne zor; hayat yaşanılası olur

Hayat ne kolay, ne zor; hayat yaşanılası olur.

Hayat kolay diyenlere inanmayın.

Hayat zor diyenlere de inanmayın.

Siz kimseye inanmayın.

Siz kendi doğrunuzu, yolunuzu kendiniz bulun.

Çünkü ben inandım.

Hayat kolay diyenlere o kadar inandım ki zorlandığımı görünce eksiğim, beceriksizim sandım.

Sinirlendim kendime, öfkelendim.

Hayat zor diyenlere o kadar inandım ki inancım zoru bana getirdi, gelen zor hayatın daha da zor olduğuna inanmamı sağladı, derken girdim bir zor sarmalına ve çıkamadım. Çaresiz hissettim, hayatı neresinden tutacağımı bilemedim.

Ve şimdi anlıyorum ki hayat ne kolay, ne zor. Hayat hem kolay, hem zor. Hayat tam ortasında her şeyin, dengede. Basit bir matematiği var diyenler, ben öyle olduğunu düşünmüyorum. O matematik her an, her bileşene göre değişiyor. Olaylar, hisler… İşin içinde insan oldu mu hayata dair basit bir matematik falan kalmıyor ortada.

Hayatın kolay mı zor mu olduğunu kovalayarak yanlış konuların peşindeyiz aslında. Hayat hepsi, hayat her şey. Bu durumda işimize ne yarar? Aman hayatta hiçbir şeyi kafanıza takmayın demek mi? Kesinlikle hayır, çünkü gerçekçi değil! Tabii ki takıyoruz, takacağız da bir çoğumuz.

Evet, hayatı bazen çok kolay göreceksin; Evet bazen çok zor olduğunu keşfedeceksin, ne yapacağını şaşıracaksın. O yüzden her durumun olabileceğini baştan kabul edip gelen durumlara göre şekil alabilecek şekilde eğitirsen kendini eğer, işte o zaman hayat ne kolay, ne zor; hayat yaşanılası olur.

İlginizi çekebilir: Hedefinize doğru giderken unutmayın: Bu yolda çıkışlar kadar inişler de var.

Haber Tahir Kavri

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi