Android 13, geliştirilmiş medya kontrolleri ve daha fazlasıyla ilk beta sürümüne giriyor

Bu yılın başlarındaki iki geliştirici önizlemesinden sonra, Android 13 bu hafta beta sürümüne giriyor. İşletim sisteminin 2022'de tam olarak piyasaya sürülmesinden önce önemli bir kilometre taşı olan beta, daha iyi medya kontrolü ve yeni hata raporlama araçları gibi özellikler sunuyor.

 

Google , geliştiricilerin uygulamalarını Android 13'te test etmeleri ve yaklaşmakta olan işletim sistemine erken bir bakış atmak isteyen kullanıcılar için Salı günü beta sürümünün başladığını duyurdu . Google'ın uyumlu olduğunu onayladığı tek cihaz, en yeni Pixel telefonlarıdır - Pixel 4 ve üstü. Kullanıcılar , betaya kaydolurken hangi cihazlarının uyumlu olduğunu kontrol edebilir .

 

Android 13'ü desteklemek için geliştiricilerin, kullanıcılara yerel olarak depolanan medya dosyaları uygulamalarının erişebileceği şeyler üzerinde daha ayrıntılı kontrol sağlayan yeni bir sisteme uyum sağlaması gerekecek. Önceden, kullanıcılar bir uygulamaya herhangi bir medya dosyasına erişim izni verebilirdi, ancak şimdi resimlere, videolara veya ses dosyalarına erişimi bireysel olarak belirleyebilirler.

Medya uygulamaları için beta sürümüne yapılan bir diğer ekleme, sesi uygulamalardan cihazlara daha akıllı bir şekilde yönlendirmesi gereken yeni bir API'dir. Beta ayrıca Keystore ve KeyMint'te daha ayrıntılı ve daha doğru hata raporlaması sunar. Bu, geliştiricilere anahtar oluşturma, şifreleme ve imzalama için daha fazla araç sağlayacaktır.

 

Son Android 13 geliştirici önizlemesi Mart ayının sonlarındaydı. Eklemeleri , Latince olmayan yazıların işlenmesinde birçok iyileştirmenin yanı sıra hangi uygulamaların kullanıcılara bildirim gönderebileceği konusunda daha fazla kontrol içeriyordu.

 

Google, yaklaşmakta olan işletim sisteminin bu yılın ilerleyen saatlerinde halka açık bir sürümden önce Haziran ayında istikrara ulaşmasını bekliyor.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi