Apple A16, %15 daha hızlı CPU ve %30'a kadar daha hızlı GPU'ya sahip olabilir

Apple'ın yeni nesil cihazların tanıtıldığı Eylül ayında ana akım ve amiral gemisi iPhone'ları arasındaki çizgiyi daha da tanımlaması bekleniyor. Çoğu kişi, Apple'ın bunu A16 SoC'sini Pro-tier iPhone'lar için ayırarak ve diğer yeni iPhone'larını iPhone 13 ailesinden A15 ile göndererek yapacağına inanıyor.

Macworld'den Jason Cross geçtiğimiz günlerde A16'dan ne tür bir performans bekleyebileceğimizi denemek ve tahmin etmek için geçmiş iyileştirmeler de dahil olmak üzere geniş resme baktı. Söylenti üreticisinden gelen genel fikir birliği, Apple'ın A16'yı tıpkı kendisinden önceki A15 ve A14'te olduğu gibi 5nm'lik bir süreçte üreteceği yönünde.

A16, muhtemelen TSMC'nin yalnızca hafif bir performans ve verimlilik artışı sağlayacak üçüncü nesil 5nm sürecini kullanacak. Apple, 3nm işlem üzerine kurulu bir çip benimsediğinde performans ve verimlilikte çok daha önemli bir sıçrama gerçekleşecek, ancak bunun bekleyen iPhone 14 lansmanına hazır olması beklenmiyor.

Cross, A16'nın 20 milyara kadar transistör paketleyebileceğine inanıyor ve bunların çoğu makine öğrenimi için Neural Engine'e, görüntü sinyali işlemcisine (ISP) ve video kodlayıcılara/kod çözücülere güç sağlamak için kullanılacak.

iPhone 14 Pro'nun, ISP'ye daha geniş ve daha hızlı veri yolları gerektiren yeni bir 48MP kameraya sahip olduğu söyleniyor. Yeterli altyapı olmadan, görüntü işleme süreleri zarar görecek ve bu Apple'ın stratejisiyle uyumlu değil.

A16, büyük olasılıkla dört yüksek verimli çekirdeğin yanı sıra iki performans çekirdeğinin aynı çekirdek yapılandırmasına bağlı kalacaktır.

Cross ayrıca Apple'ın bu yıl LPDDR5 belleği uygulamasını bekliyor; bu, şüphesiz bellek bant genişliğini artıracak bir hareket. LPDDR4x'ten LPDDR5'e geçmek, bellek bant genişliğini yüzde 50'ye kadar artırabilir. Apple'ı geçmek geçen yıl sıçrama yapacaktı ama tabii ki olmadı.

Diğer birkaç ince ayar ile birlikte, A16'nın önceki modele göre yüzde 15'e varan performans artışı sağladığını görebiliyoruz.

GPU tarafında, Apple'ın A16'da beş veya belki altı GPU çekirdeğiyle gideceğine inanılıyor, ancak bundan daha fazlası değil. Yine, diğer mimari iyileştirmeler ve LPDDR5 belleğe geçiş, yalnızca grafik performansını daha da artıracaktır.

Her şey düşünüldüğünde, GPU tarafında geçen yılki A15'e kıyasla yüzde 30'a varan bir performans artışı görebiliriz.

Son olarak Cross, iPhone 14 Pro'nun uzun süredir söylentilere göre kendi üretimi olan 5G modemi yerine Qualcomm'un Snapdragon X65 modemini kullanacağına inanıyor. Geçen yılki iPhone 13 Pro, Snapdragon X60 5G yongasıyla donatılmıştı; X65, X60'taki 7.5Gbit/sn'ye kıyasla 10Gbit/s'ye kadar en yüksek indirme hızı sunar.

Bazıları Apple'ın kendi 5G çipinin 2023'te piyasaya sürülmeye hazır olabileceğine inanırken, diğerleri büyük aksiliklerin onu birkaç yıl öteye iteceğini düşünüyor.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.