Apple, bir süredir güncellenmeyen uygulamaları kaldırıyor

Apple ve Google, uygulamaların işletim sistemlerinin en son sürümleriyle güncel kalmasını sağlamak için önlemler alıyor. Güvenlik ve kullanılabilirlik açısından iyi olsa da herkes eski uygulamalarını kolayca güncelleyemez. Bir uygulamanın veya oyunun yeni yapıldığı günlere ne oldu?

 

Geçen haftanın sonlarında, geliştirici Protopop Games, Apple'ın oyunu Motivoto'yu üç yıldan fazla bir süredir güncellemediği için uygulama mağazasında satıştan kaldırmayı planladığını tweetledi. Apple'ın e-postası, Potopop'un 30 gün içinde bir güncelleme göndererek oyunu mağazada tutabileceğini söyledi. Apple'ın destek sayfası , bunun eski uygulamaları değerlendirmeye yönelik yeni bir politikanın parçası olduğunu onaylıyor .

 

Apple, güncelliğini yitirmiş olabileceğini düşündüğü uygulamaları değerlendirmeye başladı. Bu uygulamaların sorunları varsa, şirket geliştiricileri Protopop'u nasıl bilgilendirdiğine benzer şekilde bilgilendirecektir. Ancak Apple, açılışta çöken eski uygulamaları hemen kaldıracaktır. Kaldırıldıktan sonra, bir uygulamayı zaten indirmiş olan kullanıcılar uygulamayı kullanmaya ve yeniden indirmeye devam edebilir. Kaldırılan uygulamalar, geliştiricilerin hesaplarında kalır, böylece uygulamaların adlarını saklayabilirler.

Ancak, eski uygulamaları güncellemek herkes için basit ve hatta mümkün olmayabilir. Protopop , Motivoto'yu Unity motorunun en son sürümüne güncellemenin, yeniden oluşturmanın, yeniden test etmenin ve yeniden göndermenin uzun zaman alacağını açıkladı. Şaşırtıcı bir şekilde, Apple , test sırasında zaman kazandırabilecek teknik bir sorun olup olmadığını uygulama üreticisine söylemedi . Protopop'un tweetine yanıt olarak, bir geliştirici, birden fazla listeden kaldırılmış oyunu yeniden oluşturmak için haftalar harcadığını belirtti .

 

Başka bir geliştirici Kosta Eleftheriou, Apple'ın görme engelliler için tasarladığı bir klavye uygulamasını iki yıl boyunca güncelleme yapılmamasının ardından kaldırmasından şikayet etti. Ardından Apple'ın 2017'den beri güncellemediği kendi film fragmanları uygulamasına dikkat çekti.

Fire Biscuit Games'in Twitter hesabı , oyuncuların hala 2013 oyunu Mighty Dungeons'ı nereden indirebileceklerini sorduklarını ortaya çıkardı . Ne yazık ki geliştirici, oyunun motoru artık güncelleme almadığından Apple veya Google Play uygulama mağazalarında varlığını sürdürmek için güncelleyemez. Şu anda Mighty Dungeons yalnızca PC'de veya Fire Biscuit'in Google Drive'da barındırdığı bir Android APK dosyası olarak kullanılabilir.

 

Bu yılın ilerleyen saatlerinde Google, yeni kullanıcıların en son Android API'lerine ayak uyduran uygulamaları indirmesini sağlamak için iki yıldan fazla güncelleme yapılmayan uygulamaları gizlemeye başlayacak. Apple'ın planı, bir uygulamanın incelemeye alınmadan önceki yaşı için sağlam bir çizgiye sahip değil.

 

Her iki şirket de, şüpheli olmayan kullanıcıların en son bellenimde bozuk uygulamalar indirmesini veya eski güvenlik açıklarına sahip olmasını istemiyor. Ancak Apple, daha küçük geliştiricileri dikkate almadan bu uygulamaları kaldırıyor gibi görünüyor.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
26 Haz 2022 13:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
26 Haz 2022 9:05 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi