Henüz Wi-Fi 7 özellikli cihaz olmamasına rağmen ilk Wi-Fi 7 yönlendirici tanıtıldı

H3C Magic BE18000, yakında çıkacak olan Wi-Fi 7 standardının 320MHz genişliğinde kanallar, 4K-QAM ve Çoklu Bağlantı İşlemi desteği dahil bazı yeni özelliklerini uygulayan ilk yönlendiricidir. Ancak, gelecek yıl ilk Wi-Fi 7 istemci cihazları piyasaya çıkana kadar bu yeni teknolojileri kullanamayacaksınız.

Çinli ağ ekipmanı üreticisi H3C, "dünyanın ilk Wi-Fi 7 yönlendiricisi" Magic BE18000'i duyurdu. IEEE'nin Wi-Fi 7 (802.11be) standardını henüz tamamlamadığını belirtmekte fayda var, bu da bu yönlendiricinin yakında çıkacak sertifikalı cihazların tüm özelliklerini desteklemeyebileceği anlamına geliyor.

BE18000, 4x4 MIMO anten konfigürasyonuna sahiptir ve üç Wi-Fi frekans bandını da destekler. 320MHz genişliğinde kanallar için destek sunan Wi-Fi 7 sayesinde, maksimum PHY hızı 2.4GHz'de 1148 Mbps, 5 GHz'de 5765 Mbps ve 6GHz'de 11530 Mbps'dir. Ancak, birçok ülke hala bu spektrumu kamu kullanımı için onaylamadığından 6GHz bandını kullanmanıza izin verilmeyebilir.

Diğer bir yeni özellik, çok az parazit olduğunda ve istemci cihaz yakındayken veri hızlarını 1024-QAM'ye kıyasla yüzde 20 artıran 4K-QAM desteğidir. Bu arada, Çoklu Bağlantı İşlemi, bir cihazın aynı anda birden fazla frekans bandını kullanmasına ve en az sıkışık olanı seçerek gecikme süresini düşürmesine olanak tanır. BE18000 ayrıca iki adet 10GbE ve üç adet 1GbE bağlantı noktasına sahiptir.

Şirket herhangi bir bulunabilirlik veya fiyatlandırma detayı açıklamadı, ancak kurumsal bir ürün olarak ucuza gelmesini beklemeyin. İlk Wi-Fi 7 özellikli istemci cihazları muhtemelen gelecek yıl piyasaya çıkacak, yani en azından o zamana kadar BE18000'in yeni özelliklerinden hiçbirini kullanamayacaksınız.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.