Herhangi Bir Bilgisayara Bluetooth Nasıl Eklenir

Bağlantı, yeni cihazlar eklemek ve dosya paylaşmak için hayati önem taşır. İşte o zaman Bluetooth günü kurtarır. Aygıtlar arasında sorunsuz bir şekilde dosya aktarmanıza olanak tanır ve aygıtları karışık kablolar olmadan bağlar.

Bilgisayarınız Bluetooth'u desteklemiyor olsa bile, eklemenin birçok yolu vardır.

Dahili Bluetooth

Kendinize sormanız gereken ilk soru şudur: "Bilgisayarımda Bluetooth var mı?"

Windows, Linux veya macOS olsun, çoğu yeni cihazda yerleşik bir Bluetooth radyo bulunur. Diğer Bluetooth özellikli cihazlarla kablosuz bağlantı ve iletişim sağlar; Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, kulaklıklar vb.

Ancak bu muhtemelen eski cihazları, özellikle de yıllardır sahip olduğunuz ve hala en iyi durumda olan dayanıklı cihazları içermez.

Söz değil, parçalar bozulur ve Bluetooth donanımı bundan hariç tutulmaz. Belki bir kaza sonucu bozuldu veya bilinmeyen nedenlerle çalışmayı durdurdu.

Ne olursa olsun, her şey kaybolmaz. Yeni bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar ile paranızı boşa harcamadan PC'nize Bluetooth eklemenin birçok yolu vardır.

Dikkate Alınması Gereken Bluetooth Adaptörleri

PC'nize Bluetooth almanın iki yolu vardır. Daha basit seçenek, bir USB Bluetooth dongle kullanmaktır. Oldukça ucuz, kullanımı kolay ve cebinize sığacak kadar küçükler.

Alternatif olarak, uzun vadeli bir çözüme yatırım yapabilir ve bir PCI kart kullanarak PC'nizin ana kartına bir Bluetooth radyo ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bu nedenle, PC'ye Bluetooth'u nasıl ekleyeceğinizi merak ediyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken birkaç Bluetooth adaptörü burada.

Hideez'in USB Bluetooth 4.0 adaptörü

Bu, ortalama bir kullanıcı için en iyi seçenektir. Windows XP'den Windows 10'a ve macOS 10.7 ve daha yeni sürümlerle çalışır.

Dongle, 0,9 inç uzunluğunda kompakt bir tasarıma sahiptir. Bu, cebinize veya cüzdanınıza koymanızı kolaylaştırır ve kullanırken dışarı çıkmaz, yanlışlıkla ona çarpma ve USB bağlantı noktanızı veya adaptörünüzü kırma riskini azaltır.

Ayrıca yaklaşık 65 fitlik etkileyici kapsama alanına ve düşük enerji tüketimine sahiptir. Bu adaptörü kullanmak, deneyiminize katkıda bulunacak ve karşılığında neredeyse hiçbir şey istemeyecektir.

Windows ve Linux için Takılabilir Bluetooth Adaptörü

Bir Linux sistemi kullanıyorsanız veya bir aşamada Bluetooth'a ihtiyacınız varsa, bu Windows ve Linux uyumlu USB dongle idealdir.

0,75 x 0,25 x 0,5 inç ölçülerinde olan bu kompakt Bluetooth vericisi, 32 fit'e kadar bir menzile sahiptir.

Bilgisayarınıza Bluetooth Nasıl Eklenir

Bir Bluetooth USB dongle takılıyken, Bluetooth cihazlarını bilgisayarınıza bağlamaya hazırsınız.

pencereler

Bluetooth'u kullanmak için donanıma ek olarak doğru sürücüye de ihtiyacınız vardır. Windows 10'da bu, otomatik olarak veya bir Windows Güncellemesinin parçası olarak kurulmalıdır.

Bu olmazsa veya Windows'un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, sürücüyü diskten indirerek veya kurarak manuel olarak yüklemeniz gerekir. Örneğin, Hideez'in USB Bluetooth adaptörüyle, Windows sürücüsünü Hideez'in web sitesinden indirerek başlayın, ardından şu kurulum adımlarını izleyin:

 1. ZIP dosyasına sağ tıklayın ve Buradan Çıkart'ı seçin .
 2. Çıkardığınız dosyayı csrDongleDriverWindows > sürücüsüne girin ve ardından DPInst.exe'ye çift tıklayın .
 3. Yazılım büyük olasılıkla bilgisayarınızda değişiklik yapmak için izin isteyecektir, öyleyse Evet'i tıklayın .
 4. Yüklemesine izin verin, İleri > Bitir'e tıklayın .

Gerekli sürücüyü kurduktan sonra Bluetooth dongle'ı yeniden bağlayın.

Bluetooth simgesi, görev çubuğunuzun sağ köşesinde görünecektir. Bluetooth cihazları eklemekten dosya gönderip almaya kadar ihtiyacınız olan tüm seçenekleri görmek için sağ tıklayın.

Windows XP için:

 1. Başlat > Denetim Masası öğesini tıklayın, Bluetooth Aygıtları öğesini çift tıklayın .
 2. Yeni pencereden Ekle'ye tıklayın ve Bluetooth dongle'ınızı seçin.
 3. İleri'yi tıkladığınızda , Bluetooth'unuzda bir geçiş anahtarı belirleme seçeneğiniz olur.
 4. Next > Finish diyerek işlemi bitirin.

Windows XP'de bir cihazı bağlamak için:

 1. Denetim Masası > Ağ Bağlantıları'na gidin .
 2. Kişisel Alan Ağı altında Bluetooth Ağ Bağlantısı'na çift tıklayın .
 3. Cihazınızı seçin ve ardından Bağlan'a tıklayın .

Mac os işletim sistemi

Uyumlu macOS sürümleriyle, dongle'ı bir USB bağlantı noktasına takarak başlayın ve ardından şu adımları izleyin:

 1. Cihazınızı yeniden başlatın, Apple Menüsü > Yeniden Başlat'ı seçin .
 2. Yeniden başladığında, bir Terminal penceresi açmak için arama işlevini kullanın.
 3. Terminal penceresinde  komut satırına şunu yazın: sudo nvram bluetoothHostControllerSwitchBehavior=always
 4. Cihazınızın şifresini girin ve enter tuşuna basın.
 5. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu şekilde, aygıtınız her taktığınızda USB dongle'ı kullanır ve bağlı olmadığında önceki Bluetooth radyosuna --- eğer varsa --- geri döner.

Yükleme sırasında Bluetooth bağlantısını kaybedeceğinizi ve mac'unuzda Bluetooth'u açmanız ve cihazlarınızı yeniden eşleştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Linux

Bluetooth adaptörünüzü bağlamak, Bluetooth'u Linux cihazlarda kullanmanın donanım kısmını halledecektir. Bilgisayarınızda önceden yüklenmiş bir Bluetooth sürücüsü varsa, yalnızca açık olduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin, Ubuntu'da:

 1. Etkinliklere genel bakış aracılığıyla Bluetooth yazın .
 2. Açmak için üstteki anahtara tıklayın .
 3. Bir cihazı bağlamak için Cihazlar'a tıklayın, Cihazlar listesine göz atın ve bağlanmak istediğiniz cihazı seçin.

Cihazınızda Bluetooth sürücüsü yoksa Linux için Blueberry, BlueZ ve Blueman gibi bir Bluetooth yapılandırma ve arayüz aracı indirip yükleyin.

Eski Cihazları Neden Atalım?

Artık teknoloji hızla gelişiyor ve her geçen gün yeni cihazlar çıkıyor, 'eski cihaz' tanımı değişiyor. Eskiden on yaşında bir bilgisayar anlamına gelirken, şimdi sayı tartışmalı bir şekilde üçe yakın.

Yine de bu, herhangi bir belirti göstermiyorsa eski bilgisayarınızı atmanız ve Bluetooth kadar basit bir şey kullanmak için birkaç yılda bir değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez . PC'nizi yükseltmenin ve tonlarca para harcamadan yetişmenin her zaman yolları vardır.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.