Kablolu ve Kablosuz Oyun Kulaklıkları: Hangisi Daha İyi?

Oyun kulaklığı satın alma kararı, özellikle piyasada bulunan çok çeşitli seçenekleri göz önünde bulundurduğunuzda, genellikle zor bir karardır. Ancak, tüm oyun kulaklıkları iki geniş kategoriye ayrılabilir: kablolu ve kablosuz.

İyi bir çift kulaklığa sahip olmak, özellikle rekabetçi oyunlarda, kazanma ve kaybetme arasındaki fark olduğunu kanıtlayabilir. Araştırmanızı yapmanızın ve uygun bir çift kulaklık seçmenizin sizin için bu kadar önemli olmasının ana nedenlerinden biri de budur.

Hem kablolu hem de kablosuz kulaklıkların artıları ve eksileri vardır. Ama hangisi daha iyi? Hadi bulalım!

Kablolu Kulaklıklar: Neden Popülerler?

Kablolu kulaklıklar, kablosuz muadillerinden daha eskidir, ancak oyuncular arasında inanılmaz derecede popülerdir. Ve insanların hala kablolu kulaklıkları kablosuz kutulara tercih etmesinin birçok nedeni var .

Daha İyi Ses Kalitesi

Bir çift kulaklığın ses kalitesinin yalnızca bağlantı türünden daha fazlasına bağlı olduğunu anlamak önemlidir. İçerideki sürücüler ve malzeme kalitesi de önemli bir rol oynuyor.

Örneğin, yüksek kaliteli bir çift kablosuz kulaklık, bütçeye uygun bir kulaklık setinden açıkça daha iyi ses verecektir. Ancak genel olarak oyuncular kablolu kulaklıkları tercih eder çünkü minimum sinyal kaybı veya parazit olasılığı vardır.

Kablo sesi doğrudan iletir, bu da gecikmeyi azaltır. Oyun için, aynı fiyat aralığındaki kablolu kulaklıklar, kablosuz muadillerinden kesinlikle daha iyi ses verecektir. Oyun meraklıları arasında sürekli olarak en iyi olarak derecelendirilen birkaç kablolu PC oyun kulaklığı vardır.

Daha Fazla Uyumluluk

Tüm oyun konsolları kablosuz uyumluluk sağlamaz. Kablolu kulaklıklar, esasen evrensel bir konektör olan 3,5 mm kulaklık jakına sahiptir. Bunları, elde taşınır cihazlar da dahil olmak üzere aklınıza gelen herhangi bir oyun konsolu ile kullanabilirsiniz.

Ayrıca kablolu kulaklıklar cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerle de uyumludur. Ses sinyalini dijital olarak ileten entegre bir ses kartıyla gelen bazı üst düzey kulaklıklar vardır.

Bu, arka plan gürültüsünden kurtulmaya yardımcı olarak daha keskin, daha temiz bir ses sağlar. Çoğu kablolu kulaklık, özellikle USB kulaklıklar, sesi ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için kullanabileceğiniz bir yazılımla birlikte gelir.

Birinci şahıs nişancı oyunları gibi popüler oyun türleri için ön ayarlar da dahildir. Bu şekilde, oynadığınız oyunun türüne bağlı olarak mümkün olan en iyi sesi elde edersiniz.

Uygun Fiyatlandırma

Tüm kablolu oyun kulaklıkları gülünç derecede pahalı değildir. Kendilerini kolayca tutabilecek uygun fiyatlı kulaklıklar sunan birkaç şirket var. Örneğin SteelSeries Arctis 5, sıradan oyuncular için mükemmel bir seçimdir.

RGB aydınlatmaya, mükemmel sese sahiptir ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Kablosuz kulaklıklarla karşılaştırıldığında, kablolu kulaklıklar neredeyse her zaman daha ucuzdur ve daha fazla çeşitlilik de vardır!

Pil Endişesi Yok

Kablolu kulaklıklarla elde ettiğiniz bir diğer önemli avantaj, onları şarj etme konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır! Uzun bir oyun oturumunun ortasındayken kulaklığınızın pilleri bittiğinde bu gerçekten çok sinir bozucu.

Kablolu kulaklıklarla bu bir sorun değil. Kulaklığınızı şarj etmek zorunda kalmadan istediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Kulaklıklar, gücü yalnızca denetleyiciden alır, böylece oyun oturumlarınızın kesintisiz keyfini çıkarabilirsiniz!

Kablolu Oyun Kulaklığı Satın Alma Dezavantajları

Kablolu oyun kulaklıkları harikadır, ancak birkaç dezavantajı vardır.

Kablo Yıpranması

Yeni başlayanlar için, kablo aşınmaya ve yıpranmaya karşı hassastır ve bir süre sonra yıpranabilir. Kablo kulaklığınıza bağlıysa, bu daha da önemli bir sorun haline gelir.

Kısıtlı Hareket

Kablolu kulaklıklar aynı zamanda kullanıcının hareketlerini de kısıtlar, bu nedenle şiddetli bir şekilde zıplarsanız kabloyu konsoldan veya kumandadan çekebilirsiniz. Ve daha kısa bir kablonuz varsa, hareket alanınızın ciddi şekilde azaldığını göreceksiniz.

Kablosuz Oyun Kulaklıkları: Neden Onları Seçmelisiniz?

Kablosuz oyun kulaklıkları pahalı olsa da bazı avantajlar sunar. Burda biraz var.

Daha Fazla Hareket Özgürlüğü

Kaliteli kablosuz oyun kulaklığı, daha fazla hareket özgürlüğü sunar. Genellikle Bluetooth 5.1'i desteklerler ve 30 fit veya daha fazla mesafelerde bağlı kalırlar.

Bu genellikle Just Dance gibi hareket etmenizi gerektiren oyunlar oynarken önemlidir. Dokuzuncu nesil konsolların, PS5 Pulse 3D kablosuz kulaklık gibi kablosuz kulaklıklarla birlikte geldiğini de belirtmek önemlidir .

Üst Düzey Modellerde Mükemmel Ses Kalitesi

SteelSeries'ten Arctis 7P gibi üst düzey modeller satın alırsanız, mükemmel ses kalitesi bekleyebilirsiniz. Bu oyun kulaklıkları, 40 veya 50 mm neodimyum sürücülere sahiptir ve keskin sesler üretmek üzere tasarlanmıştır.

Ayrıca 3D ses gibi gelişmiş teknolojilerden de yararlanırlar. Gelişmiş özellikler ve daha iyi ses kalitesi istiyorsanız ve bunun için bütçeniz varsa, gerçekten güzel kablosuz oyun kulaklığı alabilirsiniz!

Kabloyla İlgili Sorun Yok

En iyi kulaklık kabloları bile bir süre sonra yıpranma eğilimindedir. Kablo veya 3,5 mm erkek bağlantı noktasıyla ilgili bir sorun, özellikle kablo kabloluysa kablolu kulaklığınızı işe yaramaz hale getirebilir.

 

Birçok oyun kulaklığı artık bu nedenle çıkarılabilir kablolarla geliyor. Oyuncular çok sık hareket etme eğiliminde olduklarından, kablonun kırılma veya çabuk yıpranma riski her zaman vardır. Kablolu kulaklıklarla bu hiç sorun değil!

Kablosuz Oyun Kulaklıkları: Eksileri

Kulaklığınızı her seferinde şarj etmek (ve oyun oturumunuzu etkin bir şekilde duraklatmak veya kulaklıkları değiştirmek) dışında, kablosuz oyun kulaklığı kullanmanın bilmeniz gereken başka olumsuz yönleri de vardır.

Artan Gecikme

Bluetooth gecikmesini azaltmanın yolları olsa da, kablolu kulaklıklardan önemli ölçüde daha yüksek olacağını bilmelisiniz. Yarım saniyenin bile belirleyici olduğu hızlı tempolu FPS maçlarında, gecikmedeki bu marjinal artış bir sorun olabilir.

Rastgele Bağlantı Kesintileri

Bağlantı aniden koparsa, oyunu durdurmanız ve düzeltmeniz gerekir. Çok oyunculu maçlarda bu, fiilen ölüm anlamına gelir. Bu, özellikle daha ucuz kablosuz kulaklıklarda ortaya çıkabilecek bir sorundur.

Kablolu kulaklıklarla, kabloyu kumandadan çekmediğiniz sürece bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Fiyatlandırma

Gerçekten en iyi kablosuz oyun kulaklığını istiyorsanız, hatırı sayılır miktarda para kazanmaya hazırlanın. Bazıları bir USB dongle ile gelirken, diğerleri Bluetooth bağlantısına sahiptir. Her iki durumda da, 150 $ veya daha yüksek bir yerde ödeme yapmayı bekleyin.

Kablolu veya Kablosuz Oyun Kulaklığı Almalı mıyım?

Kablosuz teknoloji gelişmeye devam ediyor ve üst düzey kablosuz oyun kulaklıkları kablolu rakipleriyle neredeyse aynı seviyede. Ancak, herkes bir çift kulaklık için yüzlerce dolar harcamak istemez.

İdeal olarak, kablolu oyun kulaklıkları hala en iyi seçimdir ve neredeyse tüm profesyonel oyuncular genellikle bunları kullanır. Uygun fiyatlılar, gecikme daha az ve tonlarca farklı model de mevcut.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.