Otonom sürüş teknolojisi, en son AAA güvenlik testlerinde bocalıyor

AAA kısa süre önce aktif sürüş yardımı (Seviye 2) sistemi ile donatılmış üç aracı içeren testler yaptı: 2021 Hyundai Santa Fe, 2021 Subaru Forester ve 2020 Tesla Model 3 ve sonuçlar pek cesaret verici değil. güvenlikle ilgilidir.

Her araç, test aracıyla aynı yönde hareket eden yavaş hareket eden bir sahte aracı tespit edebildi. Her testte (araç başına beş sürüş), test aracı bir çarpışmayı önlemek için fren yaptı ve yedek aracın hızına uydu.

Benzer şekilde, tüm test araçları, aynı yönde hareket eden simüle edilmiş bir bisikletçiyi tespit edebildi ve bir çarpmayı önlemek için hızlarını yavaşlattı.

Kukla araç, engelli veya dikkati dağılmış bir sürücüden kaynaklanan kafa kafaya çarpışmayı simüle etmek için aynı şeride yerleştirildiğinde, test araçları her seferinde onu etkiledi.

Test aracının ve simüle edilen aracın hızı sırasıyla 25 mil ve 15 mil idi - gerçek dünyada olabilecekten daha düşük. Hyundai ve Subaru, hızı düşürmeden frene basmak ve hedefi vurmak için hiçbir girişimde bulunmadı. Tesla, her testte fren yaptı, ancak yine de sahte araca ortalama 2,3 mil hızla çarpmayı başardı.

Dahası, Subaru Forester önünden geçen simüle edilmiş bir bisikletçiyi tespit edemedi. Tesla ve Hyundai bu testte çarpmayı önlemek için fren yapabildi.

AAA'nın otomotiv mühendisliği direktörü Greg Brannon, testlerinin sivilceli performansın istisnadan ziyade norm olduğunu gösterdiğini söyledi .

AAA'nın otomobil üreticilerine tavsiyesi basittir: geleceğe odaklanmaya çalışmadan önce tüketicileri dinleyin ve mevcut sistemleri iyileştirin. Brannon, "Bugüne güvenmeyen tüketicilere gelecekte satış yapamazsınız" diye ekledi.

Tesla, Reuters'ten gelen bir yorum talebine yanıt vermedi . Hyundai temsilcisi, "Müşteri güvenliğine devam eden taahhüdümüzün bir parçası olarak AAA'nın raporundaki bulguları gözden geçirdiklerini" söyledi. Subaru, yayına AAA'nın metodolojisini daha iyi anlamak için testi incelediklerini ancak şu anda ayrıntılı bir yanıt alamadıklarını söyledi.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi