Coinbase ve Binance: Hangisini Seçmelisiniz?

Bugün, yeni bir şey satın almak istiyorsanız, çevrimiçi perakendecilerin sonsuz seçenekleri var. Aynı şey şimdi kripto para birimi için de geçerli. Şu anda mevcut olan çok sayıda merkezi olmayan borsa ile en iyi kullanımı belirlemek zor olabilir. İki büyük borsa olan Coinbase ve Binance sizin için harika seçenekler olabilir, ancak biri diğerini gölgede bırakıyor mu? Bu iki son derece popüler platform arasında seçim yapmanın bir yolu var mı?

Bugün, tüm kripto ihtiyaçlarınız için ne kullanacağınızı bilmeniz için hangisinin öne çıktığını görmek için Coinbase ve Binance'e derinlemesine bir dalış yapacağız.

Coinbase Nedir?

2012 yılında yazılım mühendisi Brian Armstrong ve eski Goldman-Sachs tüccarı Fred Ehrsam tarafından kurulan Coinbase, yalnızca Bitcoin alıp satmak için bir platform olarak başladı. O zamandan beri, kripto endüstrisinin kendisiyle birlikte kitlesel olarak büyüdü ve çeşitlendi. Bugün Coinbase, yüzü aşkın ülkedeki kullanıcıları ile dünya çapındaki kripto sahiplerinin favorisi haline geldi.

Peki, Coinbase ne sunuyor?

Coinbase Borsası

Coinbase değişimi, kullanıcıların yüzden fazla farklı madeni para ve jeton satın almasına, satmasına ve takas etmesine olanak tanır. İster küçük bir Bitcoin yatırımı ile ayağınızı denk almak, ister varlıklarınızın büyük bir kısmını satmak, isterse sadece kripto portföyünüzü çeşitlendirmek isteyin, Coinbase'de bunu yapabilirsiniz.

Coinbase'in borsasının iki versiyonu var: Coinbase ve Coinbase Pro . Coinbase'in standart borsası süper kullanıcı dostudur ve profesyonel olarak ticaret yapması gerekmeyenler için tasarlanmıştır. Öte yandan, Coinbase Pro biraz daha karmaşıktır ve ticaret deneyimlerinden biraz daha fazlasını elde etmek isteyenler için bazı ek ticaret özelliklerine sahiptir. Borsanın profesyonel versiyonu, işlem yaparken daha fazla güvenlik için bir adres beyaz listeye alma özelliğine de sahiptir.

Coinbase'in her iki sürümü de herhangi bir yükseltme veya abonelik ücreti olmadan herkes tarafından kullanılabilirken, kullanıcıların çoğu Coinbase'in standart sürümüne bağlı kalıyor. Ancak kripto ticaretinde Coinbase Pro'ya geçmenin akıllıca bir seçenek olup olmadığı size kalmış.

Coinbase Ücretleri

Kripto sahiplerinin yeni bir borsa ararken göz önünde bulundurdukları en önemli faktörlerden biri, alacakları ücretlerdir . Coinbase'de yapımcı ücreti yoktur, ancak her işlem için kullanıcılardan %1,49'luk bir alıcı ücreti ve fiat için %0,5'lik ve kripto için %1'lik bir spread ücreti alınır. Öte yandan, Coinbase Pro, %0,5 yapıcı ve alıcı ücreti alıyor, bu nedenle hiçbir spread ücreti mevcut değil.

Diğer borsalarla karşılaştırıldığında, Coinbase'in ücretleri biraz yüksek, bu yüzden mümkün olan her yerde ücretleri en aza indirmek istiyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Coinbase'in Güvenliği

Güvenlik, herhangi bir kripto para birimi değişiminin çok önemli bir başka parçasıdır. Son on yılda milyarlarca kripto çalındı, bu nedenle varlıklarını bir borsada depolamak isteyenlerin kayıp veya hırsızlık olasılığının kesinlikle minimum olduğundan emin olmaları hayati önem taşıyor. Peki Coinbase, kullanıcılarına yeterli koruma sağlayabilir mi?

Güvenlik , Coinbase'in en etkileyici unsurlarından biri . Coinbase tarafından sunulan, tüm fonların %98'inin soğukta saklanması, iki faktörlü kimlik doğrulama ve bir hack yoluyla hırsızlığa karşı sigorta dahil olmak üzere çok çeşitli koruyucu özellikler vardır. Bunun da ötesinde, her Coinbase çalışanı, işe alım sürecinde fonlarınızın güvenli ellerde olmasını sağlayan bir adli sicil kontrolünden geçmelidir. Ve tabii ki Coinbase Pro, yukarıda belirtildiği gibi bir adres beyaz listeye alma özelliği de sunuyor.

Sunulan tüm bu kullanışlı seçeneklerle Coinbase, güvenlik açısından kullanılabilecek en iyi borsalardan biridir.

Ek özellikler

Coinbase'in borsası alım satımla bitmiyor. Ayrıca , kilitlediğiniz fonların bir yüzdesini kazanabileceğiniz platform tarafından sunulan kazançlı bir bahis seçeneği de vardır. Şu anda, tümü değişen ödül oranlarına sahip olan Ethereum, Algorand, Cosmos, Tezos, Dai ve Cardano'yu Coinbase'de stake edebilirsiniz.

Coinbase ayrıca, kullanımı inanılmaz derecede kolay ve son derece güvenli olan popüler bir yazılım cüzdanına sahiptir. Bu, Coinbase'i düzenli olarak kullanan ve fonlarını işlemler arasında bir yerde depolamak isteyenler ile uzun vadeli depolama için güvenli bir yazılım cüzdanı isteyenler için harika bir seçenektir. Ancak yazılım cüzdanlarının donanım cüzdanları kadar güvenli olmadığını belirtmekte fayda var, bu yüzden büyük miktarda kripto depolamak istiyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Artık Coinbase'in harika güvenlik özelliklerine sahip, çeşitli ve kullanıcı dostu, merkezi olmayan bir borsa olduğunu biliyoruz. Ama yine de Binance tarafından gölgede bırakılabilir mi? Hadi bulalım.

Binance Nedir?

Binance, Coinbase'den daha genç bir borsa olmasına rağmen, bu, neredeyse 30 milyon kullanıcısı olan dünyaca ünlü bir platform olma yükselişini yavaşlatmış gibi görünmüyor. 2017 yılında kodlayıcı Changpeng Zhao tarafından kurulan Binance, şu anda var olan herhangi bir borsanın en büyük işlem hacmine sahip ve bundan sonra nereye gideceği belli değil. Peki Binance'i bu kadar popüler yapan nedir?

Binance Borsası

Binance'in merkezi olmayan borsası, kullanıcıların oyundaki en büyük kripto paralardan daha az tanınan yeni oyunculara kadar 500'den fazla farklı türde kripto ticareti yapmasına olanak tanır. Bu çok etkileyici ve desteklenen paralar açısından kesinlikle Coinbase'i geride bırakıyor. Binance, kullanıcıların kriptolarını satın almalarına, satmalarına ve takas etmelerine olanak tanır ve farklı kullanıcı tercihleri ​​için uygulamalarında iki farklı borsa sürümüne sahiptir.

Binance Lite olarak bilinen Binance'in standart versiyonu, herhangi bir karmaşık özelliğe ihtiyaç duymayan yeni başlayanlar ve sıradan tüccarlar için mükemmeldir. Binance Professional ise kripto staking (biraz sonra tartışacağız), slot açık artırmaları ve likidite çiftçiliği için bir "Kazan" bölümü sunuyor. Binance Lite'ın bir "Kazan" bölümü olsa da, bu çok basit, bu nedenle uygulamanın profesyonel sürümü, varlıklarıyla daha fazlasını yapmak isteyenler için daha uygun olabilir.

Binance Ücretleri

Binance ile ilgili en iyi şeylerden biri, kullanımının süper uygun olmasıdır. Şu anda Binance, işlemler için %0,1 yapıcı ve alıcı ücreti alıyor ve bu kesinlikle Coinbase'de alınan ücretlerden çok daha çekici. Binance Lite ve Binance Professional arasında ücret oranlarında fark yoktur, bu nedenle ikisi arasında geçiş yapma eğilimindeyseniz değişen ücretler konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Binance'in Güvenliği

Coinbase gibi Binance de müşterilerinin fonlarının güvenliğine net bir şekilde odaklanıyor. Binance, borsasında bulunan tüm fonların %98'ini soğuk depoda, cüzdan adresi beyaz listede, iki faktörlü kimlik doğrulamada ve herhangi bir olağandışı etkinlik için askıya alınmış para çekme sürelerinde depolar. Kullanıcılara ayrıca herhangi bir şüpheli etkinlik hakkında onları uyarmak için güvenlik bildirimleri gönderilir, böylece hesaplarında benzeri görülmemiş herhangi bir değişiklikten haberdar olmak için borsada aktif olmaları gerekmez.

Binance'in ayrıca bir dizi uyumluluk girişimi vardır ve fonlar çalındığında kolluk kuvvetleriyle yakın işbirliği içinde çalışır. Platform, siber suçlarla mücadeleye yardımcı olmaya kararlı görünüyor ve kullanıcılarını korumak için elinden geleni yapıyor.

Ek özellikler

Stake yapmaya başlamak istiyorsanız Binance harika bir seçenektir. Binance, söz konusu jeton veya jetona bağlı olarak değişen kilitleme süreleri ve ödül oranları ile 100'den fazla varlık için stake etmeyi destekler. Bunun da ötesinde, Binance, kullanıcıların kendileri için kar elde ederken blok zincirindeki yeni projeleri destekleyebilecekleri slot açık artırmalarını destekler.

Binance'in iki blok zinciri de farklı nedenlerle oldukça popülerdir. 2022'nin başlarında Binance , birlikte BNB (veya "Yap ve Yap") Zinciri olarak bilinen iki zinciriyle bir yeniden markalaşma sürecinden geçti . Bu iki blok zincirinden ilki yönetişim için kullanılır ve BNB İşaret Zinciri olarak bilinir. İkinci zincir, akıllı sözleşme tabanlı uygulamaların geliştirilmesine ve çalıştırılmasına izin vererek biraz daha heyecan verici. Bu, BNB Akıllı Zinciri olarak bilinir.

BNB Akıllı Zinciri, birçok geliştiricinin yeni projeler inşa etmek için ilkini ikincisine tercih etmesiyle, şimdi Ethereum blok zincirinin beğenilerine meydan okuyor.

Son Karar: Coinbase vs. Binance

Coinbase, çok çeşitli desteklenen varlıklar, güvenlik özellikleri ve ticaret seçenekleriyle kesinlikle harika bir kripto borsası olsa da, Binance'e kıyasla daha sınırlı ve pahalı bir borsadır. 500'den fazla desteklenen varlık, 100'den fazla stake seçeneği, yüksek güvenlik seviyeleri ve düşük ücretlerle Binance, Coinbase'i çeşitli şekillerde gölgede bırakıyor gibi görünüyor. Üstelik Binance, dünya çapında Coinbase'den daha fazla ülkede mevcut ve milyonlarca daha fazla kişi tarafından erişilebilir hale geliyor.

Coinbase, kripto tüccarları için şüphesiz hala sağlam bir seçenek olsa da, birkaç nedenden dolayı Binance'den çekiniyor, bu yüzden Binance'i ikisi arasındaki en iyi kripto borsası olarak taçlandırıyoruz!

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.