Google Play Store, arama kaydetme uygulamalarını yasakladı

Google, bir süredir üçüncü taraf Android uygulamalarının aramaları kaydetme yeteneği üzerinde çalışıyor. Gelecek ay, bazı geliştiricilerin özelliği uygulamak için kullandıkları son kaçamak da kapanmış olacak.

 

Bu ayın başlarında Google , geliştirici programı politikasını değiştirerek üçüncü taraf Google Play Store uygulamalarının aramaları kaydedebileceği son yöntemi yasakladı. Değişiklik 11 Mayıs'ta yürürlüğe girecek ve bundan sonra yalnızca Android telefonlarla birlikte gelen veya Google'ın geliştirdiği uygulamaların bu işlevselliğe sahip olmasına izin verilecek.

Android kayıt uygulaması geliştiricisi NLL Apps'e göre Google , Android 6 ve Android 10'daki arama kaydını kaldırdı ancak sonraki sürümlerde engelli kullanıcılar için özel bir erişilebilirlik maddesi kapsamında buna izin verdi. Önümüzdeki ay, bu madde artık arama kaydına izin vermeyecek. Bir Google sözcüsü The Verge'e çağrı kaydının erişilebilirlik API'sinin uygun bir kullanımı olmadığını söyledi .

 

Google, yasağın arkasındaki nedenin gizlilik endişeleri olduğunu söylüyor. Uygulamaların kullanıcının bilgisi olmadan aramaları kaydetmesini durdurmak mantıklıdır, ancak bazıları konferans veya kazanç aramalarını kaydetmek isteyebilir. Yukarıda belirtilen istisnalara ek olarak, yandan yükleme, Android'de arama kaydı için hala bir seçenek olabilir. Google'ın politikası yalnızca Play Store uygulamalarını etkilediğinden, aramaları kaydetmek isteyen ve başka saldırı yolları olabilecek kötü amaçlı yazılımları durdurmak için çok az şey yapacaktır.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.