Kovulan Tesla personeli, şirketi ve Elon Musk'ı övmeye devam ediyor

İşten çıkarılmak çoğu insan için bir kabus senaryosu, ancak Tesla örneğinde, işten atılan bazı personelin CEO Elon Musk'a karşı öfkesi yok gibi görünüyor - orada çalışma deneyimi için minnettarlar.

Musk'ın Tesla yöneticilerine dünya çapındaki tüm işe alımları durdurmalarını ve çalışan sayılarını %10 azaltmalarını söyleyen e-postalar göndermesinden bu yana bir aydan fazla zaman geçti . O zamandan beri, rakamın sadece maaşlı çalışanları temsil ettiğini, saatlik çalışan sayısının ise artacağını açıkladı. Bununla birlikte, bu hala Tesla'nın toplam işgücünün yaklaşık %3,5'inin işten çıkarıldığı anlamına geliyor ve bunun "süper malzeme olmadığını" söylediği bir miktar.

Kendilerini işsiz bulanlardan bazıları, 60 günlük ihbar süresinin olmamasının federal yasaları ihlal ettiğini iddia ederek Tesla'ya dava açtı. Ama öyle görünüyor ki, gitmesine izin verilenlerin hepsi üzgün değil.

Insider, işten atılan Tesla çalışanlarının şirkette geçirdikleri zamanı öven birkaç LinkedIn gönderisini keşfetti. Yakın zamanda 200 kişinin serbest bırakıldığını ve California, San Mateo'da bir ofisin kapatıldığını gören eski bir otopilot bölümünde çalışan şöyle yazdı: "Geçen bir buçuk yıl boyunca, yaptığımız şeye gerçekten inandığım bir şirkette çalıştım. Geleceğin ulaşımının başlangıcına işaret eden bir projede çalışmaktan büyük bir gurur duydum ve ilk olduğumuzu bilmekten tam bir gurur duydum."

Aynı bölümden navigasyon sistemi üzerinde çalışan bir mühendis de aynı derecede minnettardı. Navigasyon araçları üzerinde çalışmanın en büyük başarılarından biri olduğunu söylediler ve bu deneyimi hiçbir şeye değişmeyeceklerini eklediler.

Diğer birçok gönderi benzer bir dil kullandı ve hem Tesla'yı hem de eski meslektaşlarını övdü. "Bazılarımız (%10) kızgın veya hüsrana uğramış olabilir ama ben değilim. Bunun bir parçası olduğum için minnettarım, birçok yeni şey öğrendim ve tüm eski meslektaşlarıma en iyisini diliyorum (hayır ne olursa olsun)," diye yazdı 2016'da Tesla'ya katılan bir kişi.

Yine de herkesin Tesla hakkında söyleyecek bu kadar olumlu şeyleri yoktu. Eski bir XR geliştiricisi, "burada birçok sistemik sorun olduğunu" söyledi.

Diğer Tesla haberlerinde, yakın tarihli bir rapor, Elon Musk'ın tüm personelin ofise dönmesini talep etmesinin ardından, Fremont, California'ya dönenlerin çoğunun fabrikada yeterli masa veya park yeri olmadığını tespit ettiğini iddia etti. EV devi ayrıca, Çin'deki Covid kesintileri ve tedarik sorunları nedeniyle sevkiyatlarının 2. çeyrekte %18 düştüğünü açıkladı.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.