NASA, holografik doktorları Uluslararası Uzay İstasyonuna ışınladı

Holografik doktor kelimelerini söyleyin ve birçok insan -peki, Star Trek hayranları- Star Trek: Voyager'dan kuru fikirli Acil Tıbbi Hologram Mark I, diğer adıyla Doktor'u düşünebilir. Ancak bu tür bir teknoloji hala birkaç yüzyıl uzakta olsa da, Microsoft ve NASA sayesinde bir sonraki en iyi şey şu anda kullanılıyor.

 

NASA , ( Space.com aracılığıyla ) bir doktor ekibinin geçen yıl Microsoft HoloLens Kinect kamera ve bazı özel yazılımlar kullanılarak Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) "holoported" edildiğini yazıyor. Astronot Thomas Pesquet'in, NASA uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid ve yazılım sağlayıcısı Aexa Aerospace'in CEO'su Fernando De La Peña Llaca'nın ISS'nin ortasında canlı görüntüleri ile iki yönlü bir görüşme yapmasına izin verdi.

 

Holoportation, insanların 3D modellerinin gerçek zamanlı olarak herhangi bir yerde canlı olarak iletilmesine olanak tanır. HoloLens gibi bir karma gerçeklik kulaklığı ile birleştirildiğinde, kullanıcılar uzaktaki katılımcıları aynı fiziksel alandalarmış gibi görebilir, duyabilir ve onlarla etkileşim kurabilir. 2016'dan beri var, ancak uzay kadar uzak bir yerde ilk kez kullanılıyor.

"Uzay istasyonunun saatte 17.500 mil (saatte 28.000 kilometre) seyahat etmesi ve Dünya'nın 250 mil [400 km] üzerindeki yörüngede sürekli hareket halinde olması önemli değil, astronot üç dakika veya üç hafta sonra ve sistemle geri dönebilir. koşarken, o noktada orada olacağız, uzay istasyonunda canlı yayında olacağız” dedi Schmid.

 

Bu, NASA'nın planındaki sadece ilk adım. Bir sonraki aşama, astronotların dünyaya geri gönderildiği ve ayrıca Dünya'ya bağlı kullanıcıları uzaya gönderdiği iki yönlü iletişim olacak. Bunu, astronotların Dünya'dan birisinin yanında, sanki oradalarmış gibi ekipman üzerinde çalışmasına izin verebilecek olan Artırılmış Gerçeklik ve haptik ile holoportasyonu karıştırma takip edecek.

 

NASA, holoportasyon teknolojisinin gezegenimizdeki Antarktika, açık deniz petrol kuleleri veya askeri operasyon tiyatroları gibi aşırı ortamlarda uygulamaları olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, Mars'a gidenler gibi gelecekteki derin uzay görevlerinde de kullanılabilir.

 

Bu yılın başlarında , şirketin karma gerçeklik ve HoloLens bölümlerinin liderliği net bir strateji benimseyemediğinden ve bunun da çalışanlar arasında düşük moral, kafa karışıklığı ve toplu göçle sonuçlanması ve iptal edilmesi nedeniyle Microsoft'un metaverse girişiminin görünüşte kargaşa içinde olduğunu duyduk. Microsoft'un Samsung ile ortak olmaya karar vermesinin ardından geçen yıl rafa kaldırıldığı bildirilen HoloLens 3 gibi projeler.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi