NASA, neredeyse 45 yıl sonra Voyager cihazlarını kapatmaya başladı

Voyager uzay aracının başlangıçta sadece dört yıl sürmesi gerekiyordu. Yaklaşık 45 yıl sonra, hala yıldızlararası uzayın kenarından NASA ile iletişim kurabilirler. Şimdi ajans, görevlerini daha da uzatmak için uzay araçlarının bazı araçlarını feda etmeye başlamayı planlıyor.

Scientific American, NASA'nın orijinal öngörülen uzunluğunun on katından fazla süren Voyager misyonunu sona erdirmeye hazırlandığını bildiriyor. Mühendisler, bazı enstrümanları kapatarak diğerlerinin 2030'lara kadar dayanabileceğini umuyor.

Voyager 1 ve Voyager 2 uzay aracı, 1977'de Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'ü uydularıyla birlikte fotoğraflamak için dört yıllık bir görevle fırlatıldı. 50. doğum günlerine yaklaşan sondalar, diğerlerinden daha uzağa seyahat ettikten sonra hala çalışıyor. Voyager 1, bilim adamlarının heliosfer - yıldızlararası sınır - olduğunu düşündükleri şeyi 2012'de geçerken, Voyager 2 bu dönüm noktasına 2018'de ulaştı.

Her uzay aracının hala, radyoaktif plütonyum bozunma ısısını elektriğe dönüştüren bir cihazla çalışan birkaç işlevsel aleti vardır. Her yıl dört watt daha az güç sağlıyor, bu nedenle NASA, diğerleri için enerji tasarrufu sağlamak için bazı cihazları kapatarak sona hazırlanmaya başladı.

İki yıl önce mühendisler, uzayın aşırı düşük sıcaklıklarında dedektörün kısa süre sonra ölmesini bekleyerek kozmik ışın dedektörünün ısıtıcısını devre dışı bıraktılar. Şaşırtıcı bir şekilde, çalışmaya devam etti. Gidilecek son bileşenler muhtemelen manyetometre, plazma bilimi aleti ve diğerleri olacaktır. Milyarlarca mil uzakta, NASA'nın talimatlarını içeren, ışık hızında seyahat eden sinyaller, Voyager'lara ulaşmak için günün daha iyi bir bölümünü alır.

80'lerde güneş sisteminin dış gaz devlerini geçtiklerinde, uzay aracından alınan fotoğraflar, NASA'ya ilk kez, diğer gezegenlerin yörüngesindeki ayların Dünya'nın ayından çok farklı olabileceğini gösterdi. Io'nun aktif yanardağlarını veya Ganymede'nin derin buzullarını görmeyi hiç beklemiyorlardı. Şimdi, Voyager'lar Dünya'ya Güneş'in manyetik alanının dış sınırı hakkında veri gönderiyor.

Yıldızlararası uzayda, Voyager 1 ve 2 muhtemelen güneşten daha uzun yaşayacak. Milyonlarca yıldır doğrudan Samanyolu galaksisinin yörüngesinde dolanırken, geldikleri gezegenle ilgili bilgileri içeren altın kayıtları taşırlar.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.