Tarih: 2 Temmuz 1993 Konu: Sivas Ölü:

Tarih: 2 Temmuz 1993 Konu: Sivas Ölü:

Haber Tahir Kavri

37 kişi (2'si saldırgan) Toplam ölüm sayısı: 37 Saldırı türleri: Katliam, Kundaklama Kur’an-ı Kerim gayet açık bir şekilde başkasını öldürmeyi yasaklar ve şöyle buyurur: "Hak bir sebep olmadıkça, Allah’ın haram kıldığı canı öldürmeyin." (İsra, 17/32) Ayette geçen “hak bir sebep”, - Savaş hâli, - Nefsi müdafaa, - Başkasını öldüren birisinin, suçu sabit olduğunda devlet eliyle idamı gibi durumlardır.

Böyle özel hâller dışında, adam öldürmek en büyük günahlardandır. Bir başka ayette şöyle denilmektedir: “Kim bir canı, kısas olmadan veya yeryüzünde bir fesadı olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir.

Kim de birinin hayatına vesile olursa, sanki bütün insanları hayatlandırmış gibidir.” (Maide, 5/32) Yani, bir masum insanı öldürmek, bütün insanları öldürmek gibi dehşetli bir suçtur.

Ayette, müslim veya gayri müslim şeklinde bir ayrım yapılmaksızın, sadece “nefis” yani “zat, şahıs” denilmesi de kayda değer bir inceliktir.

Masum bir insanın kasten öldürülmesi, kısası yani katilin de öldürülmesini gerektirir. Şayet öldürülenin varisleri katili affederse, bu durumda diyet vermesi gerekir.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi