Eski HDP Yöneticisi Kinyas Gülcan Cezaevinde Hayatını Kaybetti

 Eski HDP Yöneticisi Kinyas Gülcan Cezaevinde Hayatını Kaybetti

Patnos L Tipi Cezaevi’nde kalan ve 6 gün önce Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Hastanesi’nde tedavi altına alınan 59 yaşındaki hasta tutuklu Kinyas Gülcan yaşamını yitirdi. 1993 yılında cezaevine giren ve 10 yıl cezaevinde kalan Gülcan, 1 Eylül 2018 tarihinde bir kez daha “Örgüte yardım ve yataklık” ettiği iddiasıyla tutuklandı. Yargılandığı davadan 6 yıl 3 ay hapis cezası alan hasta tutuklu Gülcan’ın 6 gün önce vücudunun enfeksiyon kapsaması sonucu hastaneye yatırıldığı belirtildi.

Dün akşam yaşamını yitiren eski HDP Iğdır İl Yöneticisi Gülcan’ın Iğdır’da bulunan ailesi hastane önüne gelirken, HDP Van il örgütü ile milletvekilleri de hastaneye geldi.

‘Babamla kimse ilgilenmemiş’

MA’ya konuşan Gülcan’ın oğlu Mehmet Gülcan, babasının 6 gün önce hastaneye getirildiğini ancak kendilerine haber verilmediğini belirterek, “Babam birçok kez anjiyo olmuştu. Yine fıtık ve birden fazla hastalığı vardı. Babam geçirdiği ameliyatlardan sonra cezaevinde kaldığı için vücudunun tamamı enfeksiyon kapmıştı. Avukatlar ve biz birçok kez babamızın cezaevinde kalmaması gerektiğini söyleyerek savcılık ve gerekli yerlere başvurduk. Ancak yaptığımız tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Babam 6 gün boyunca buradaki tutuklu koğuşunda kalmış ama kimse onunla ilgilenmemiş. Üç gün sonra doktorlar gelip onu yoğun bakıma almışlar. Babamın tüm vücudu bu arada enfeksiyon kapınca hayatını kaybetmiş.” Dedi.  

Cenaze Iğdır’a Getirilecek

Dün akşam yapılan otopsi sonrası Gülcan’ın cenazesi Iğdır Merkeze bağlı Özdemir (Panîg) köyünde toprağa verilecek.

Eski Vekil M. Emin Adıyaman: Halkına bağlı bir yurtseveri kaybetmenin üzüntüsü içindeyim

Kinyas Gülcan’nın cezaevinde yaşamını yitirmesi Iğdır’da geniş yankı buldu. 25. Ve 26. Dönem HDP Iğdır Milletvekili Av. Mehmet Emin Adıyaman sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada: “Iğdır eski parti il yöneticimiz Kinyas Gülcan'ın Patnos zindanında bu akşam ölüm haberini almış olduk. Onurlu, şerefli ve halkına bağlı değerli bir yurtseveri kaybetmenin Büyük üzüntüsü içindeyim. Işıklar içinde uyusun. Hep özlemle anacağız. Ailesinin ve halkımızın başı sağ olsun.” dedi.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi

Son Haberler
26 Haz 2022 13:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
26 Haz 2022 9:05 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
25 Haz 2022 20:22 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi
24 Haz 2022 12:46 Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi