Sağlık Bakanı Koca'dan kış hastalıkları ve aşı uyarısı

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu durumun ülkemize özgü olmadığını, ancak risk grubundaki vatandaşların aşı olmaları ve maske takmaları gerektiğini vurguladı.

Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Koca, kış aylarında virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığını belirtti. Bakan Koca, “Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok. Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’ye yakın artış olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Bakan Koca, en sık görülen solunum yolu enfeksiyonlarının grip, RSV ve Kovid olduğunu ifade etti. RSV, özellikle küçük çocuklarda ve yaşlılarda ciddi solunum sıkıntısına yol açabilen bir virüstür. Bakan Koca, “Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi riskten korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında, birçok faktör daha var: hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi. Kovid günlerinden kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir.” diye konuştu.

Bakan Koca, kış döneminde artan solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için aşı olmanın önemine de değindi. Bakan Koca, “Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikayetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikayetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikayetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var, kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder. Risk grubundaysak aşı yaptırmalıyız.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Bakan Koca, hastanelerdeki doluluk oranı hakkında da bilgi verdi. Bakan Koca, “Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız ortalama yüzde 65, yani servis yataklarında bir sorunumuz yok. Yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72, yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da ise yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83, yani en fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Koca, salgın sonrası hastanelerdeki durumun web arama sonuçlarını da paylaştı. Bakan Koca, “Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız, web arama sonuçları sayfasını ziyaret edebilirler. Bu sayfada, ülkemizdeki ve dünyadaki hastanelerdeki doluluk oranları, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler, aşı ve maske kullanımı gibi konularda güncel haberler, makaleler ve araştırmalar bulabilirler.” diye ekledi.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İlgili Haberler
Yazar Hakkında

Anlikhaber'i kurup kullanıcılara para kazandırmayı hedefledik ve sonunda yaptık sizin yapmanız gereken haberlerinizi ekleyip para kazanmaya başlayabilirsiniz.