Ben verdiğim her eğitimde muhakkak düşüncelerimden bahsediyorum

Ben verdiğim her eğitimde muhakkak düşüncelerimden bahsediyorum.

Dostluklarımız ve kardeşimiz için sosyal medya kısıtlamaları konusuna başka bakış açılarıyla yaklaşmaya çalışmaktayım.

Aldığım eleştirilerden bazılarında bu kısıtlamaları tam anlamı ile savunduğum gibi imaj oluşmuş. Bu eleştiriler kısmen haklı, kısmen haksız…

Öncelikle belirtmek isterim ki hangi rejime, hangi düşünceye inanırsanız inanın her düşünce kendine aykırı düşünceleri sevmez, istemez. Aykırı düşüncelerin olgunlaşmadan filizlenmesini engellemeye çalışır. Ama bunu sert kullanarak yapar ama demokratik gözüken yollarla.

Günlük hayatımızı kurallara göre yaşıyorsak ve bu kuralların cezaları varsa sanal dünya içinde belirli kurallar olmak zorunda.

Her zaman yazımda anlatmaya çalıştığım da tam olarak buydu. Buna saygı duyuyorum lakin bu düşünceye sahip olanlarında saygısını göstermesi gereken durumlar var. 

Özgürlüklerinin başka bir bireyin özel sahasına girdiğinde bittiğini; hakaretin, küfrün, tehdidin bir suç olduğunu bilmeleri gerekiyor. Evet sevmediğimiz, fikirlerine kesinlikle karşı olduğumuz bir sürü insan var. Evet ekonomik anlamda zor günler geçiriyoruz. Sokaklar, tabiri caizse “alev alev yanıyor.” Ama bu sebeplerin hiçbiri fikirlerimizi ifade etmek için başkasının alanına girme hakkını bize vermiyor.

Aksine bir fırsat sunuyor. Fikirlerimizi ifade edebileceğimiz her ortamı, her şansı sonuna kadar hakkıyla kullanmayı denemek zorundayız. Buna mecburuz. Çünkü inandığımız değerlerin ne demek olduğunu önce bizim özümsememiz gerekiyor. Kendi hayatımızda tatbik edip çevremize yansıtmamız gerekiyor.

İşte o zaman fikirlerimiz bir anlam ifade etmeye başlayacakmı! Bilmem.

O zaman anlattıklarımız kulaklara değil de kalplere nakşetmeye başlayacak. Ne demişler “davranış, sözden efdaldir.” Düşüncelerinizi anlatmanın tek yolu da sosyal medya değil. Ben verdiğim her eğitimde muhakkak düşüncelerimden bahsediyorum.

Haber Tahir Kavri

Bu da benim düşüncelerimi aktarma şeklim diyebiliriz aslında. Vermek istediğim örneğin anlaşıldığını düşünüyorum. Herkese sevdikleriyle mutlu yaşamlar... Selametle…

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.