HAVA KİRLİLİĞİ IĞDIR İÇİN KADER OLMAMALIDIR. YETKİLİLERİ ÖNLEM ALMAYA DAVET EDİYORUZ

HAVA KİRLİLİĞİ IĞDIR İÇİN KADER OLMAMALIDIR. YETKİLİLERİ ÖNLEM ALMAYA DAVET EDİYORUZ

Bildiğiniz gibi Iğdır dünyada mikro klima iklime sahip nadir yerleşim yerlerinden birdir. Doğal güzelliği ve hava şartlarınagöre dört mevsimin tam anlamıyla yaşandığı bir yerdir. Maalesef geçtiğimiz günlerde Iğdır’la ilgili çıkan olumsuz haberlerde hava kirliliği bakımından Iğdır ilimizin birinci sırada olduğunu hepimiz üzülerek okuduk.   

Konuya duyarlılık gösterip bu konuda basın açıklaması yapan 25.Dönem MHP Iğdır milletvekili adayı ve İSTAD genel başkanı Sefer Karakoyunlu” Evet, bu durum Iğdır halkını derinden üzdüğü gibi, güzel Iğdır’ımız hak ettiği yerde değildir. 

Bu durum Iğdır ve çevresi için kader olmamalıdır.

Iğdır’da ki hava kirliliğine bir de Metzamor’un zehirli gazları bulaşınca birçok hastalık meydana gelmiş oluyor. Malumunuz Iğdır dört etrafı dağlarla kapıl özellikle kış aylarında rüzgar sirkülasyonu az olan bir ilimizdir. Özellikle kış döneminde yoğun bir kirlilik gözlemektedir. Dört etrafı dağlarla kaplı Iğdır ilimizde kış aylarında rüzgârın az oluşu ve topoğrafik yapısı bu durumun etken kaynağıdır. 

Buna ek olarak hava kirliliğini oluşturan faktörleri şöyle sıralayabiliriz; Kullanılan yakıt cinsi, motorlu taşıtların atıkları, kalorifer yakma tekniği ve kullanılmayan bir takım çeşitli atıklar ve naylon çuvalların yakılmasıdır.

Bu olumsuzluklar Iğdır için, insan sağlığı için kader olmamalıdır. Kış ayları gelmeden yetkilileri bu konu da önlem almaya davet ediyor ve bir an önce Iğdır ili ve yakın yerleşim yerlerine mutlaka doğalgaz verilmesini ve kalorifer kazanlarını yakan kişilerin eğitimli olmasını istiyoruz”dedi.

Bu haberi beğendiniz mi? Bültenimize katılarak haberdar olun!

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Tahir Kavri, Medya Gurubu Iğdır temsilcisi ve Ulusalarası Temsilcisi